Archiwum

Zaczęło się od własnych doświadczeń Amatorskich Grup Teatralnych „Nazaret” i „Przystań” działających z powodzeniem od kilku lat na terenie Archidiecezji Gdańskiej.

Grupy te mają w swoim dorobku artystycznym spektakle duże i małe. Duże takie jak: Misterium Męki Pańskiej „Noc ponad miastem”, które doczekało się adaptacji przez Radio Gdańsk do formy słuchowiska radiowego, „Przed sklepem jubilera” w oparciu o tekst Karola Wojtyły czy „Król Wschodzącego Słońca” wg scenariusza ks. Adama Piekarzewskiego SDB. Małe takie jak: wieczornica „Na początku było Słowo”, „Z głębi dziejów nasz rodowód”, „Moja droga do Lourdes”, bajki „Śpiąca królewna” i „Czerwony kapturek” czy wreszcie „Okno życia” – niezwykły spektakl przygotowany z siostrami i podopiecznymi Domu Samotnej Matki Caritas w Gdańsku Matemblewie, który zaowocował powstaniem Okna Życia w Rumi.

Artyści Amatorzy z obu tych grup teatralnych mieli poczucie, że nie są jedyni w naszej Archidiecezji, ale nie było do tej pory przestrzeni, w której można by to przekonanie zweryfikować. Docierały do nich pojedyncze informacje i zaproszenia na spektakle przygotowane w zaciszach szkół, salek parafialnych czy bibliotek, które prezentowane były dla niewielkich grup odbiorców – niewspółmiernych często do poniesionych nakładów czasu i zaangażowania twórców. Stąd zrodził się pomysł zorganizowania przeglądu teatrów amatorskich, tworzących sztuki z przesłaniem ewangelicznym, który to przegląd stałby się przestrzenią do pokazania szerszej publiczności dorobku tych amatorskich formacji teatralnych, ale też okazją do twórczej rywalizacji pomiędzy tymi grupami i zmierzenia się z ocenami jurorów. Pomysłodawcy w myśl zasady, że nie myli się tylko ten, kto nic nie robi, opisali swój pomysł w projekcie pod nazwą I Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna 2016 przy parafii Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku, który uzyskał aprobatę Rady Dzielnicy, skutkującą pozyskaniem środków pieniężnych na realizację projektu w ramach pilotażowego programu Urzędu Miasta Gdyni pt. „Przyjazna dzielnica”.

Do realizacji pomysłu przystąpili wolontariusze z parafii Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku, z Caritas Archidiecezji Gdańskiej, ze Stowarzyszenia „Bogu-Chwała!”, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz Teatrów „Nazaret” i „Przystań”. Przygotowany został regulamin konkursu oraz jego terminarz i rozpoczęła się kampania promująca wydarzenie w mediach oraz poprzez środowiska kościelne, samorządowe i szkolne. Patronat honorowy Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia  oraz patronat medialny Gościa Niedzielnego w znaczący sposób usprawniły kampanię promującą Przegląd Kurtyna.

W efekcie trwającej kampanii informacyjnej zaczęły napływać zgłoszenia od amatorskich grup teatralnych, z których powołana Komisja Rejestracyjna Konkursu wyłoniła ośmiu finalistów. Siedmiu z nich wywodziło się bezpośrednio z terenu Archidiecezji Gdańskiej, ósmy finalista – choć zgłoszony przez Salezjanów z Rumi – w praktyce przyjechał na Przegląd Kurtyna z dalekiego Trzcińca. Do ścisłego finału zakwalifikowane zostały spektakle przygotowane przez Teatr Szkolny Gimnazjalistów i Licealistów Zespołu Szkół Katolickich w Gdyni, Grupę Teatralną Uczniów i Absolwentów Gimnazjum nr 2 w Gdyni, Teatr „Biuro Rzeczy Osobistych” (BRO), Teatr 40 serc z Centrum Pomocowego Caritas w Rumi, Klerycką Grupę Teatralną z Gdańskiego Seminarium Duchownego, Grupę „Mały Nazaret”, Scenę Młodych Małego Kacka oraz przez Grupę Teatralno – Kabaretową „UBAFF” z Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowego w Trzcińcu. Po wyborze finalistów przyszedł czas na dopięcie programu finałowego tygodnia Przeglądu Kurtyna oraz zaproszenie gości i widzów, poprzez promocję w mediach.

Finał Przeglądu Kurtyna rozpoczął się w niedzielę 20 listopada Eucharystią o godzinie 18:00. Po Mszy Świętej miała miejsce etiuda muzyczna, zaproszonego z Wygody Łączyńskiej, Zespołu Cantus Angeli. Wreszcie o 19:00 Gospodarz – Ksiądz Proboszcz Zenon Pipka wraz z prowadzącymi Przegląd Kurtyna Magdaleną i Wojciechem Mikuciami, uznał finał Przeglądu za otwarty i wystawiony został pozakonkursowy spektakl „Przed sklepem jubilera”, w oparciu o tekst Karola Wojtyły, w reżyserii Anny Halasz z autorską muzyką Andrzeja Wawrykowa – w wykonaniu artystów z Teatru „Przystań” i Chóru „Parentes”. Od poniedziałku do piątku od godziny 18:45 widzowie wraz z powołanym Jury Przeglądu Kurtyna uważnie śledzili prezentowane przez finalistów spektakle. Były one prezentowane na przygotowanej specjalnie na ten czas scenie w łączniku nawy głównej i prezbiterium kościoła Chrystusa Króla. Artyści dostarczyli widzom silnych przeżyć swoimi spektaklami. Były momenty, gdy mury kościoła wypełniały niemilknące oklaski, a były też spektakle niosące tak duży ładunek emocjonalny, że towarzyszyły im łzy. Widzowie w przerwach i po zakończonych spektaklach długo dyskutowali o przygotowanych przez Artystów Amatorów sztukach i przewijały się głosy, że jest tylko drobna nieścisłość: mianowicie, że sztuki mają poziom profesjonalny, a nie amatorski. Podobne głosy dyskretnie docierały od jurorów, którzy sygnalizowali, że przypada im w udziale bardzo trudne zadanie. Teatralne zmagania śledzili równie uważnie reporterzy Gościa Niedzielnego i TVP Gdańsk.

Wreszcie nadeszła sobota 26 listopada – czas ogłoszenia werdyktu Jury I Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna 2016 i moment wręczenia nagród. Przy wypełnionych przez widzów ławkach kościoła Chrystusa Króla, radosny moment ogłoszenia zwycięzcy uświetnił krótki recital piosenek Stanisława Matczaka w wykonaniu Krzysztofa Gatza i Bartłomieja Chytły. Po nim przyszedł czas na ogłoszenie wyczekiwanych wyników. Jury Przeglądu postanowiło przyznać tematyczne wyróżnienia dla wszystkich finalistów i uhonorować ich statuetkami KURTYNA NA BIS, pamiątkowymi dyplomami oraz słodkimi upominkami. Kiedy już finaliści zostali wywołani i uhonorowani nagrodami tematycznymi – przyszedł czas na niespodziankę – nagrody publiczności. Mieszkańcy dzielnicy wybrali swoich faworytów i czterem zespołom wręczono dyplomy oraz ufundowane przez jednego z mieszkańców Małego Kacka kosze słodyczy. Nagrodzeni w ten niespodziewany sposób zostali: Teatr 40 serc, Scena Młodych Małego Kacka, Grupa Teatralno – Kabaretowa „UBAFF” oraz Teatr BRO.

Kiedy emocje sięgały już zenitu, przyszedł czas na ogłoszenie zwycięzcy I Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna 2016 – laureata statuetki ZŁOTA KURTYNA. Decyzją jurorów statuetka ZŁOTEJ KURTYNY oraz czek na 2 000 złotych trafił do Grupy Teatralnej Uczniów i Absolwentów Gimnazjum nr 2 w Gdyni za spektakl „Jej portret”. Laureatom i finalistom widzowie zaśpiewali radosne biblijne błogosławieństwo „Niech Was Pan błogosławi i strzeże”. A wielu obecnych fotografów miało okazję uwiecznić radosne twarze nagrodzonych.

To co ma swój początek – ma też swój koniec. Tym samym przyszedł czas zakończenia Przeglądu. Oficjalnie ogłosił go Ksiądz Proboszcz – udzielając na zakończenie wszystkim artystom, widzom i organizatorom Kurtyny 2016 Bożego błogosławieństwa.

Na spotkaniu podsumowującym Przegląd organizatorzy podjęli decyzję co do terminu II edycji Przeglądu – tym razem Kurtyny 2017. Regulamin tej edycji wkrótce pojawi się na stronie www.kurtynamalykack.pl. Finalistów i ich spektakle zobaczymy w ostatnim tygodniu roku liturgicznego, czyli od niedzieli Chrystusa Króla 26 listopada 2017 roku, natomiast zwycięzców poznamy w sobotę 2 grudnia 2017 roku.

Zapraszamy.

 

 

Kurtyna 2016:

Uczestnicy

Galeria zdjęć