Nasza historia

Zaczęło się…

… od doświadczeń Amatorskich Grup Teatralnych „Nazaret” i „Przystań”, które już od kilku lat działają na terenie Archidiecezji Gdańskiej. W swoim dorobku mają tak duże sztuki, jak: Misterium Męki Pańskiej „Noc ponad miastem”, które doczekało się adaptacji przez Radio Gdańsk do formy słuchowiska radiowego, „Przed sklepem jubilera” w oparciu o tekst Karola Wojtyły czy „Król Wschodzącego Słońca” wg scenariusza ks. Adama Piekarzewskiego SDB.

 

Występowali w różnych miejscach, dostając zaproszenia na spektakle przygotowane w zaciszach szkół, salek parafialnych czy bibliotek – spektakle piękne, poruszające, uczące, ale prezentowane dla niewielkich grup odbiorców. To wówczas zrodził się pomysł, aby zrobić coś większego. Z jednej strony stworzyć przestrzeń zdolnym i ambitnym miłośnikom teatru, by mogli pokazać szerszej publiczności swój artystyczny dorobek i podzielić się swoją pasją z innymi. Z drugiej zaś strony dać szansę widzowi, by mógł zobaczyć i doświadczyć piękna teatru, w którym to człowiek i jego wartości grają główne skrzypce.

Pomysł został spisany

… w projekcie pod nazwą „I Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna 2016 przy parafii Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku”. Uzyskał aprobatę Rady Dzielnicy, dzięki czemu udało się pozyskać środki pieniężne na realizację projektu w ramach pilotażowego programu Urzędu Miasta Gdyni „Przyjazna dzielnica”. Tak przystąpiliśmy do realizacji pierwszej edycji Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna 2016.

KURTYNA 2016…

… zakończyła się sukcesem większym niż się spodziewaliśmy. Na tyle dużym, że postanowiliśmy kontynuować ideę Przeglądu Teatrów Amatorskich w kolejnych latach. Każda edycja to dla nas nowe doświadczenia, nowi ludzie, nowe, pozytywne emocje i niezwykle ciepłe przyjęcie zarówno ze strony publiczności, jak i samych artystów, biorących udział w Festiwalu. I to właśnie nadaje sens naszym działaniom i daje energię na kolejne edycje Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna.