Gala Finałowa Kurtyny 2018

W połowie wieczoru okazało się to, czego nigdy wcale nie ukrywaliśmy. 

Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna Mały Kack odbywa się w Parafii Chrystusa Króla w Gdyni. Organizatorem jest Katolickie Amatorskie Centrum Kultury, stowarzyszenie, którego pierwszy człon nazwy konkretnie nas definiuje. Większość ekipy należy do wspólnot religijnych, modlimy się razem i indywidualnie, również za Kurtynę, również razem za kurtyną, za kulisami, przed każdym dniem. To Pan Bóg jest dla nas motywacją do podejmowania tego dzieła.

Oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół

Mt 27, 51

Te słowa przywołał Jakub Blycharz jako zapowiedź drugiej części Gali. Ale od początku.

Szczęść Boże, dobry wieczór

Zofia Bork – Komorowska, uczennica II klasy Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Gdyni, prowadzonej przez Siostry Nazaretanki zaśpiewała „Uwierz Polsko”. Bardzo poruszająco. Następnie przywitali nas Magda i Wojtek Mikuć – nasi konferansjerzy, kolejny rok z rzędu prowadzili Kurtynę stając na wysokości zadania i wciąż podnosząc poprzeczkę. Obecnością na Gali Finałowej Kurtyny 2018 zaszczycili nas Pani Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Miasta Gdyni, Pan Sebastian Jędrzejewski – radny miasta Gdyni oraz Pan Marek Hermann – przewodniczący rady dzielnicy Mały Kack.

Następnie, na zaostrzenie apetytów, na 3 piosenki na scenę wpuściliśmy zespół niemaGotu. Kościół był wypełniony po brzegi.

Wręczyliśmy Kurtyny

Żeby wręczyć pierwszą Kurtynę Specjalną potrzebny był mały podstęp. Właściwie podwójny. Bo nie łatwo wyciągnąć przed publiczność tych, którzy chętnie biegają po scenie gdy jesteśmy sami, gdy jako atrybutu można, a właściwie trzeba, użyć miotły, albo odkurzacza, wiertarki czy wkrętarki. A jeszcze trudniej sprawcę, inicjatora, całego zamieszania. Natomiast dla drugiego każdy jest w stanie się przełamać. I ekipa stanęła, żeby wręczyć nagrodę Jarkowi, co miało być dla niego niespodzianką. A Jarek jeszcze sam ich mobilizował, żeby to ich uhonorować oklaskami.

Dla Jarka Szydłaka – za stworzenie KURTYNY,
serce włożone w to dzieło
i inspirowanie nas do działania – Ekipa

Ekipa techniczna, światło, dźwięk, porządek, obsługa sceny, administracja obiektu, ekipa medialna, PR, fotografowie, kamerzyści, obsługa grup, wolontariusze, obsługa kawiarenki, obsługa Cafe Wieża, Plebania, kuchnia, wsparcie, jury, Opieka Duchowa

Kurtyny wdzięczności otrzymali również: Pan Jarosław Bierecki, Pan Marek Karczewski z Fundacji Dom Marzeń, Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych, ks. Zenon Pipka – Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku.

Następnie nagrodzono uczestników Przeglądu Teatrów Amatorskich KURTYNA 2018. Werdykt Jury odczytali Anna Halasz – przewodnicząca Jury i Marek Woźniak, a pamiątki i upominki wręczyli ks. Zenon Pipka, Pani Agnieszka Suryn i Pan Jarosław Bierecki. Nagrody główne otrzymali:

  • ZŁOTA KURTYNA dla teatru CZARNE OWIECZKI w  spektaklu „Wolność” za dojrzałość, harmonię i prawdziwość interpretacji aktorskiej
  • KURTYNA SPECJALNA dla teatru EPHATA w  spektaklu „Apokalipsa. U wrót doliny” za harmonię ruchu, obrazu i dźwięku oraz malarski rozmach inscenizacji
  • KURTYNA SPECJALNA dla TEATRU 40 SERC w spektaklu „Jestem. Brzydkie kaczątko – historia  prawdziwa” za wdzięk, spójność stylistyczną i precyzję wyrazu

Nagrody Jednego Widza przyznał Pan Krzysztof Jędrzejewski. Rozstrzygnięto również konkurs internetowy #Kurtyna2018.

szczegółowa relacja

Uwielbienie

Po oficjalnej części przeszliśmy do jeszcze ważniejszej. Barierki zostały otwarte, wszyscy podeszli bliżej. Kulisy zostały zdjęte, ten obraz przywodził na myśl cytat przytoczony na początku: „zasłona/kurtyna rozdarła się na dwoje”, znów było widać ołtarz i tabernakulum. W prezbiterium ustawił się chór, który od rana miał warsztaty z niemaGotu. I stanął pośrodku nas Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie. Zbawiciel bliski, przychodzący, troskliwy, znający potrzeby każdego z nas. Duch Święty wylewał się obficie, aż otwieraliśmy usta, żeby napić się z Jego zdroju.

Po repozycji Najświętszego Sakramentu dalej oddawaliśmy chwałę Naszemu Panu śpiewem, tańcem, bliskością wspólnoty. Z mocnymi akcentami basów i innych dźwięków oraz świateł. Na rozpoczynający się Adwent doskonale wpasowała się piosenka „Marana Tha”.

Opublikowany przez Kurtyna Sobota, 1 grudnia 2018

 

Lucernaria

Pierwsze nieszpory Adwentu z zapaleniem pierwszej świecy uroczyście odśpiewane przez Trójmiejską Diakonię Muzyczną domknęły ten dzień i wprowadziły nas w oczekiwanie.

Wszystkim z serca dziękujemy!

Po pierwsze Panu Bogu! Bez Niego nie byłoby sensu.
Ks. Zenkowi – gospodarzowi miejsca, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 13 w Gdyni,  ekipie organizatorów, grupom teatralnym, które w tym roku wystąpiły na Kurtynie, widzom Przeglądu, gościom, patronom, sponsorom, darczyńcom, przyjaciołom, zespołowi niemaGotu, warsztatowiczom-chórowiczom, TDMuz, uczestnikom Gali Finałowej i mediom – Bóg zapłać!

 

Galeria zdjęć

Piotra Kwiatkowskiego

Janusza Kacprzyckiego