P.T.A. – Platforma Teatrów Amatorskich

Przeczytaj o KURTYNIE na www.teatramatorski.art

Odpowiada Jolanta Sikorska Prezes Stowarzyszenia Lampart
Redakcja :  Platforma teatrów amatorskich cóż to jest?
Jolanta Sikorska: Platforma Teatrów Amatorskich P.T. A to najprościej mówiąc miejsce, gdzie każda grupa teatralna otrzymuje swoją podstronę, na której może umieszczać bieżące informacje o swojej działalności. Patrząc szerzej to baza informacji o działalności, projektach, konkursach, warsztatach, repertuarze, właściwie o wszystkich wydarzeniach związanych z teatrami amatorskimi w Polsce. Dzięki platformie teatry amatorskie mają możliwości zapoznania się nawzajem, zawiązania współpracy, wymiany doświadczeń, wzajemnej pomocy w organizacji wydarzeń teatralnych, współpracy z autorami scenariuszy, agencjami muzycznymi, muzykami, choreografami, reżyserami, aktorami, wydawnictwami i wszystkimi, którzy pracują w teatrze i dla teatru. Platforma, pokazując wizytówki teatrów, repertuar i wydarzenia z nim związane, ma również zapoznać widzów, miłośników sztuki teatralnej z działalnością teatrów w danym regionie Polski. Myślę, że wiele osób nie ma pojęcia o istnieniu niektórych teatrów amatorskich działających w ich miejscu zamieszkania.
Skąd pomysł na utworzenie  takiej bazy teatrów?
Hm. Najkrócej mówiąc  z potrzeby. O teatrach zawodowych mamy wiele informacji, ponieważ mają wspaniałe warunki lokalowe, cały sztab obsługi technicznej, sponsorów, reklamę, media, a przede wszystkim ten najważniejszy czynnik, czyli finanse. Teatry amatorskie nie mają takiego zaplecza, w związku z tym trudno je odnaleźć w gąszczu informacji w internecie nie mówiąc o innych mediach. Hamuje to ich rozwój, a przecież jakość wystawianych spektakli przez teatry amatorskie, oczywiście nie wszystkich, ale u wielu grup jest na bardzo wysokim poziomie. Wiele z nich, choć mało kto wie, same się finansują i w zasadzie ciężko już powiedzieć, że są „amatorskie”. Ktoś powiedział chyba Agnieszka Holland, że w Polsce jest nadmierny kult dyplomu aktorskiego. Zgadzam się z tymi słowami. Gdybym miała wymieniać aktorów, których musielibyśmy nazywać amatorami, stosując kryterium wyższych studiów, zabrakłoby nam czasu, tak więc wymienię trzech najbardziej „kasowych”; Robert De Niro Marlon Brando Nicolas Cage.
Właśnie z takich doświadczeń i przemyśleń narodził się pomysł. Nasza platforma P.T.A – ma połączyć wszystkie teatry w jednym miejscu, aby był łatwiejszy dostęp do informacji, a co za tym idzie pomóc wypromowaniu się danego teatru.
 
Czy każdy może przystąpić do projektu?
Do Platformy Teatrów Amatorskich może przystąpić każdy teatr amatorski, autor scenariuszy oraz inne osoby czy podmioty związane z teatrem. Wystarczy przesłać  nam materiały,  potem przesyłać aktualności wydarzenia informacje ogłoszenia,  a my na bieżąco będziemy wszystko  zamieszczać na P.T.A
Czy wiąże się to z jakimiś opłatami?
Usługa na platformie jest absolutnie bezpłatna.